Organizatorzy turnieju szachowego - kompetencje

Organizatorzy turnieju szachowego

Trzeba umieć dobrać i skoordynować ludzi, opracować skuteczną strategię udziału w turnieju, zorganizować promocję i komunikację z uczestnikami. Organizatorzy powinni umieć zarządzać kosztami, zapewnić wszystkim uczestnikom nagrody, przeznaczyć im czas i przestrzeń na treningi i odpoczynek.

 1. Jakie zadania mają organizatorzy turnieju szachowego?
  Najprościej rzecz ujmując głównym zadaniem organizatorów turnieju szachowego jest zapewnienie dogodnych i jednakowych warunków dla wszystkich występujących w nim zawodników.

  Po pierwsze muszą zadbać o znalezienie profesjonalnego sędziego, który będzie zaznajomiony z przepisami gry. W tym wypadku warto stawiać na doświadczonych fachowców potrafiących skutecznie egzekwować te przepisy.

 2. Jak zorganizować turniej szachowy?
  Organizatorzy turnieju szachowego muszą zapewnić odpowiedni lokal spełniający wszystkie wymagania konieczne do przeprowadzania tego typu zawodów. Powinni zadbać o odpowiedni marketing, który przyciągnie większą ilość doświadczonych graczy i widzów.

  Ponadto warto zadbać o znalezienie patronów, którzy znacznie ułatwią organizacje turnieju. W tym celu warto się zwrócić do Polskiego Związku Szachowego, okolicznych władz oraz założyć fanpage dla tego rodzaju wydarzenia. Ponadto warto zadbać o przygotowanie pamiątkowych pucharów, które sprawią, że turniej nabierze więcej prestiżu.

 3. Czy warto zostać organizatorem turnieju szachowego?

  W przypadku fanów tej pięknej dyscypliny sportu odpowiedź jest oczywista - jak najbardziej warto.

  Organizacja tego typu zawodów nie jest prosta, jednak przynosi mnóstwo satysfakcji. Pozwala na przyglądanie się pojedynkom graczy o nietuzinkowych umiejętnościach. Poza tym takie turnieje dają możliwość odkrycia nowych zawodników o talencie pozwalającym myśleć o rozpoczęciu międzynarodowej kariery.