Jak działa ranking ELO w szachach?

Czym jest ranking ELO w szachach

Gra w szachy to nie tylko popularne hobby, które wspaniale rozwija logiczne myślenie, ale pozwala również na zdobycie sławy. Profesjonalni szachiści mogą się bowiem znaleźć w rekordowym rankingu szachowym. Miejsce w nim oblicza się za pomocą metody ELO. Pomaga ona obiektywnie ocenić wartość konkretnych posunięć w danej rozgrywce.

Jak można poprawić swój ranking ELO w szachach?

Aby zdobyć lepsze miejsce w rankingu, należy:

  • nauczyć się zauważać zależności między konkretnymi figurami,
  • regularnie rozwijać swoją logikę, np. poprzez rozwiązywanie łatwych zadań matematycznych,
  • usprawniać pamięć oraz koncentrację,
  • ustalić repertuar debiutowy,
  • trenować zmysł kombinacyjny,
  • poznać podstawowe sekwencje posunięć.

Dlaczego ranking ELO jest ważny w szachach?

Ranking ten pozwala na stwierdzenie, który z szachistów posiada największe umiejętności. Można dzięki niemu porównywać ze sobą graczy z całego świata. Każdy więc pragnie znaleźć się na wysokim miejscu, co zapewnia sławę oraz świetną opinię w branży. Daje to również ogromną satysfakcję, że jest się w czymś naprawdę dobrym.

Jak oblicza się ranking ELO w szachach?

Wspomniana metoda opiera się na tym, że zmiana rankingu danego szachisty zależna jest od rankingów jego przeciwników oraz partii, jakie się z nimi rozegrało. Profesor Arpad Elo zaproponował, aby oczekiwany wynik potraktować jako zmienną losową o rozkładzie normalnym. Jest to nieco skomplikowana metoda, aczkolwiek znacznie bardziej precyzyjna niż te, które stosowało się przed jej wymyśleniem.