Kulon i Wojtaszek mistrzami Polski

Arcymistrzyni Klaudia Kulon i arcymistrz Radosław Wojtaszek zdobyli w piątek wieczorem w Katowicach złote medale Indywidualnych Mistrzostw Polski w szachach błyskawicznych.

Kulon, zawodniczka klubu LKS Wrzos Międzyborów, była zdecydowanie najlepsza przy szachownicach. Mistrzyni pokonywała kolejne rywalki prowadząc w klasyfikacji od samego początku i już na dwie rundy przed końcem zapewniła sobie zwycięstwo. Za jej plecami na podium uplasowały się Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń) i Honorata Kucharska (MKSz Rybnik). W turnieju pań udział wzięły 64 zawodniczki.

Znacznie bardziej zacięta była rywalizacja w turnieju mężczyzn, a niemal po każdej rundzie zmieniał się lider klasyfikacji. Ostatecznie Wojtaszek (MTS Kwidzyn) po 12. rundzie objął fotel lidera i nie oddał go już do końca rozgrywek. Srebrny medal wywalczył Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków), a na trzecim miejscu sklasyfikowany został Igor Janik (UKS Hetman Elbląg).

Indywidualne Mistrzostwa Polski to dopiero początek szachowego święta, które odbywa się w ten weekend w Katowicach. W sobotę rano rozpocznie się bowiem bardzo silnie i licznie obsadzony VII Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a po południu zawodnicy przystąpią do walki w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Pula nagród we wszystkich imprezach sięga kwoty 70 tysięcy złotych, a na listach startowych jest ponad dziewięciuset zawodników.

– Kolejny raz udało nam się zorganizować fantastyczne szachowe święto w Katowicach, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Na listach startowych w VII Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej mamy zawodników z wielu krajów, m.in. z Japonii – mówi dyrektor turnieju Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej.

lukasz turlej

Od lewej: Bogdan Obrochta - Sędzia Główny Mistrzostw Polski oraz Wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej Łukasz Turlej.

Impreza odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W sobotę, oprócz interesujących pojedynków z udziałem świetnych szachistów, zaplanowano także m.in. wręczenie certyfikatu na pobicie rekordu Guinessa w najdłuższym pojedynku szachowym oraz dyskusję panelowa na temat „Jak wykorzystać w biznesie umiejętności nabyte dzięki szachom?". Wezmą w niej udział arcymistrz Jacek Gdański, wiceprezes spółki Polski Gaz, mistrz międzynarodowy Grzegorz Masternak, wiceprezes firmy COIG S.A. oraz wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej Łukasz Turlej.

VII Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbędzie się w sześciu grupach turniejowych – open, czyli otwartej dla wszystkich oraz grupach juniorskich - rocznik 2005 i młodsi, 2007 i młodsi, 2009 i młodsi, 2011 oraz 2012. Turniej rozgrywany będzie systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund – cztery z nich odbędą się w sobotę, a pięć w niedzielę. Początek w oba dni i o godzinie 10. Tymczasem Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn odbędą się w piątek w godz. 16-20, a drużynowe – w sobotę w godz. 16-19. Szachiści będą rywalizować w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (Plac Sławika i Antalla 1, wejście od ulicy Olimpijskiej).

[ZOBACZ GALERIĘ MEDALISTÓW INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTW POLSKI W SZACHACH BŁYSKAWICZNYCH]

O nas

Chesscup.com.pl to oficjalna strona Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Corocznego Turnieju szachowego organizowanego z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który jest obchodzony 23 marca na Węgrzech i w Polsce. Znajdziecie tu najnowsze komunikaty, zaproszenia na zawody, relacje i zdjęcia z imprezy. 

Dane kontaktowe

  • Śląski Związek Szachowy
  • ul. 1 maja 24
  • 40-287 Katowice
  • Telefon: (048) 506 153 142
  • Chesscup.com.pl
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.