Jutro początek szachowego święta

Najlepsi szachiści – i to nie tylko z Polski – przyjadą na weekend do Katowic, by wziąć udział w VII Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski w szachach błyskawicznych. Pula nagród sięga kwoty 70 tysięcy złotych, a na listach startowych jest ponad dziewięciuset zawodników.

 

– Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że na Katowice będzie w ten weekend patrzyła duża część szachowego świata. Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej to największy otwarty turniej szachowy w Polsce, a dodatkowo prestiż szachowego weekendu w Katowicach podnoszą Mistrzostwa Polski – mówi Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego.

Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych, niezwykle widowiskowej odmianie tej dyscypliny sportu, rozpoczną się w piątek o godz. 16.

– Na listach startowych mamy najważniejszych polskich arcymistrzów, z Radosławem Wojtaszkiem, Bartoszem Soćko i Michałem Krasenkowem na czele – dodaje dyrektor turnieju Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej. Do mistrzostw indywidualnych zgłosiło się 237 zawodników i 64 zawodniczki.

Jeszcze większe emocje zaplanowane są na sobotę, gdy o godz. 10 rozpocznie się VII Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Coroczny turniej, organizowany przy współudziale Katowic i węgierskiego miasta Miszkolc, stał się już tradycją na Śląsku. – Katowice i Miszkolc współpracują ze sobą bardzo mocno, co widać w wielu dziedzinach życia, ale również na przykładzie naszego turnieju – mówi Turlej. Nic więc dziwnego, że wśród finansowych nagród jest także premia dla najlepszego zawodnika z Węgier.

Impreza, która odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, zapowiada się atrakcyjnie nie tylko ze względu na pojedynki największych arcymistrzów. Na sobotę zaplanowane bowiem jest m.in. wręczenie certyfikatu na pobicie rekordu Guinessa w najdłuższym pojedynku szachowym. Stało się to w grudniu 2017 roku w Katowicach, a zawodnicy grali nieprzerwanie przez pięćdziesiąt godzin. Atrakcyjnie zapowiada się również dyskusja panelowa na temat „Jak wykorzystać w biznesie umiejętności nabyte dzięki szachom?". Wezmą w niej udział arcymistrz Jacek Gdański, wiceprezes spółki Polski Gaz, mistrz międzynarodowy Grzegorz Masternak, wiceprezes firmy COIG S.A. oraz wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej Łukasz Turlej.

– W gronie szachistów są wybitne jednostki, prezesi wielkich koncernów, naukowcy i specjaliści w wielu dziedzinach. Warto to wykorzystać – wyjaśnia Turlej.

VII Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbędzie się w sześciu grupach turniejowych – open, czyli otwartej dla wszystkich oraz grupach juniorskich - rocznik 2005 i młodsi, 2007 i młodsi, 2009 i młodsi, 2011 oraz 2012. Turniej rozgrywany będzie systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund – cztery z nich odbędą się w sobotę, a pięć w niedzielę. Początek w oba dni i o godzinie 10. Tymczasem Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn odbędą się w piątek w godz. 16-20, a drużynowe – w sobotę w godz. 16-19. Szachiści będą rywalizować w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (Plac Sławika i Antalla 1, wejście od ulicy Olimpijskiej).

 

O nas

Chesscup.com.pl to oficjalna strona Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Corocznego Turnieju szachowego organizowanego z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który jest obchodzony 23 marca na Węgrzech i w Polsce. Znajdziecie tu najnowsze komunikaty, zaproszenia na zawody, relacje i zdjęcia z imprezy. 

Dane kontaktowe

  • Śląski Związek Szachowy
  • ul. 1 maja 24
  • 40-287 Katowice
  • Telefon: (048) 506 153 142
  • Chesscup.com.pl
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.