GM Aleksander Miśta zwycięża w V Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Za nami jedna z największych imprez szachowych w Polsce. W weekend 20-21 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się V Turniej Szachowy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Turniej otworzył oraz zakończył inicjator tego turnieju i propagator przyjaźni polsko-węgierskiej b. Wiceprezydent Miasta Katowice Michał Luty.

Podczas zakończenia wręczył on zwycięzcom puchary wraz z Członkiem Zarządu Europejskiej Federacji Szachowej Martinem Huba oraz Wiceprezesem Polskiego Związku Szachowego Adamem Dzwonkowskim.

Na starcie stanęło 638 zawodników. W najsilniejszej grupie OPEN zagrało 251 szachistów w tym 9 arcymistrzów oraz Wicemistrzynie Olimpijskie – Arcymistrz Monika Soćko oraz Arcymistrzyni Jolanta Zawadzka. Listę startową otworzył GM Azarov Sergei z Białorusi, a oprócz niego w pierwszej dziesiątce był jeszcze jeden obcokrajowiec – GM Dimitrios Mastrovasilis z Grecji. Wśród dzieci najliczniejszą była grupa B, w której zagrało 107 zawodników w wieku 12 lat i młodsi.

Zwycięzcą turnieju został GM Aleksander Miśta (8,5 pkt.) z KSz "Miedź" Legnica, drugi był GM Bartłomiej Heberla (7,5), reprezentujący KSz Stilon Gorzów Wlkp, a trzeci GM Azarov Sergei (7,5) z Białorusi. Najlepszą kobietą okazała się WGM Jolanta Zawadzka (7,5) - KSz Polonia Wrocław, która wyprzedziła GM Monikę Soćko (6,5) z KSz HETMAN Katowice i Angelikę Dziodzio (6) z MKS "Sandecja" Nowy Sącz.

Najlepszym zawodnikiem grupy A został Wojciech Golenia (7,5) z MKS MOS Wieliczka, a w klasyfikacji dziewcząt zwyciężyła Aleksandra Hryń (6) reprezentująca Akademię Szachową Gliwice.

W grupie B pierwsze miejsce zajął Karol Kacprzak (8) z BKS Chemik Bydgoszcz. Najlepszą zawodniczką została Weronika Zabrzańska (6) - UKS Hetman Koronny Trzebinia. Zwycięzcą grupy C został Szymon Malinowski (8) grający dla TKKF Rzemyk Gdynia, a pierwsze miejsce wśród juniorek zajęła Magda Oborska (7) – KSz HETMAN Katowice. Grupę D zwyciężył Wojciech Wielgus (8,5) z Akademii Szachowej Gliwice. Zofia Stankiewicz (7) z KSSSN Ursynów Warszawa wygrała klasyfikację dziewczynek. Najlepszym zawodnikiem grupy E okazał się Wiktor Zmarzły (9) reprezentujący UKS G4 Tarnowskie Góry, a najlepszą zawodniczką – Martyna Popiel (6) z UKS przy SP8 Chrzanów.

Pula nagród w zawodach wyniosła 32.000 zł. Zwycięzca grupy OPEN otrzymał 4.000 zł, a zawodnicy którzy zajęli pierwsze miejsca w grupach A-E wygrali nagrodę w postaci tabletu. Dzieci otrzymały również pamiątkowe medale. Organizatorzy wyróżnili także najmłodszą uczestniczkę i najmłodszego uczestnika, którym wręczono duże pluszowe misie. W czasie całego turnieju prowadzona była transmisja z 40 szachownic wraz z komentarzem na żywo - WCM Marii Leks oraz GM Marcinem Tazbirem, emitowana na kanale Kocham Szachy na Youtub.com oraz portalu Chess24.

V Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej pozostanie w pamięci uczestników na długo, a to także za sprawą specjalnego wydarzenia. W pierwszym dniu zmagań odbyło się wyjątkowe spotkanie uczestników zawodów z Srebrnymi Medalistami Olimpiady Szachowej w Baku 2016 r. oraz trenerem Reprezentacji – Markiem Matlakiem. Była to okazja do poznania najlepszych szachistek w Polsce, zadawania im pytań, a także zdobycia autografów.

Oprócz emocji szachowych wielu uczestników turnieju szachowego miało okazję zobaczyć na żywo mecz Polska-Iran Reprezentacji Polski w Siatkówce Mężczyzn, który odbył się w katowickim Spodku w sobotę wieczorem. Było to możliwe dzięki Partnerstwu z Aleją Gwiazd Siatkówki – organizatorem wydarzenia. W pierwszym dniu turnieju odbyło się kilka konkursów, w którym zwycięzcy stali się szczęśliwymi posiadaczami wejściówek na mecz.

Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej był już piątym turniejem organizowanym wspólnie przez Miasto Katowice, Miasto Miszkolc oraz Śląski Związek Szachowy. Co rok cieszy się on bardzo dużą frekwencją. Mamy nadzieję, że w 2018 roku impreza ta będzie budziła podobne zainteresowanie wśród szachistów, ale zanim to nastąpi, to zapraszamy już dziś na Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, które odbędą się 14-17 grudnia br. w katowickim Spodku.

Nasi partnerzy

Partnerzy i sponsorzy V Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

O nas

Chesscup.com.pl to oficjalna strona Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Corocznego Turnieju szachowego organizowanego z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który jest obchodzony 23 marca na Węgrzech i w Polsce. Znajdziecie tu najnowsze komunikaty, zaproszenia na zawody, relacje i zdjęcia z imprezy.